25 Ocak 2017

Vergi Ödemelerinizi Unutmayın!

Resim

Vergi Ödemelerinizi Unutmayın! 
Vergi,  devletin gerçek ve tüzel kişilere yüklediği ekonomik yükümlülüktür. Devlet vatandaşlarından aldığı bu paralar ile harcamalarının finansmanını yapar ve gelir dağılımını kontrol eder. Kısacası,  devletin bizlere yani vatandaşlara yüklediği bu ekonomik yükümlülüğün asıl işlevi, devlet harcamalarını karşılayarak yol, su, elektrik, sağlık gibi altyapı hizmetlerini sağlayabilmektir. Vergi ödemenin en temel ilkelerinden biri, toplumsal sınıf farkı  tanımadan tüm vatandaşların bu görevi yerine getirmeleridir. Vergi gelirleri vergi daireleri yardımı  ile  takip edilir. Kamuoyunda sağlıklı bir vergi bilincinin oluşturulması ve toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi için 1990 yılından itibaren her yıl Mart ayının son haftası “Vergi Haftası” olarak çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. 
Emlak ve çevre temizlik vergisi nedir? Bu vergilerden kimler sorumludur? gibi soruların cevaplarını açıklamak adına birkaç bilgi paylaşmak isterim. Emlak vergisi; araziarsa ve binalar için ödenen vergidirEmlak vergisinden sorumlu kişiler , tapulu taşınmazda tapu kimin adına ise o kişi emlak vergisini ödemek zorundadırTapusuz taşınmazlarda ise emlak vergisinoterde düzenlenen senedin ya da sözleşmenin imzalandığı gün doğarMiras yolu ile taşınmaz üzerinde hak sahibi olan kişilerde emlak vergisi yükümlülüğü ölümün meydana geldiği tarihte başlar.Taşınmazın sahipleri ya da yararlanma hak sahipleribu kişiler yok ise taşınmazı koruyan kişiler emlak vergisi yükümlüleridirEmlak Vergisi yılda iki taksitte ödenirBirinci taksit için Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ikinci taksit için ise Kasım ayında , bulunduğunuz şehrin  belediye emlak vergisi birimine ödenir. Bu vergi ödemelerini bankaların sağladığı kredi kartı avantajlarıyla ödeyebilirsiniz. 
Çevre Temizlik Vergisi;  tüm konut ve işyeri sahiplerinden alınan vergi türüdür. Bina, apartmanişyeri sahipleri çevre ve temizlik vergisini ödemek zorundadırÇevre temizlik vergisi için bildirim formu doldurulur. Bu form doldurulduktan sonraki işlemler sicil numarası üzerinden takibi yapılarak uygulanırMükellefler işyerlerinin yada evlerinin boş olduğunu belgelendirmesi halinde bu taşınmazların boş oldukları sürece çevre temizlik vergisinin yarısını ödemekle yükümlüdürler 
Emlak ve çevre temizlik vergilerinizi yılın belirli dönemlerinde belediyelerin vergi birimlerine nakit yada kredi kartıyla ödeyebilirsiniz.      

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız benim için çok önemli, güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim...:))

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...